Україна, Хмельницька обл., м. Красилів, пл. Незалежності, 2    
Пошук по сайту

1

Email:
Пароль:


Електронна приймальня


  Головна » Красилівський район
Історія району

Історія району

 

         Найдавніші поселення на Красилівщині відносяться до VІ – ІІІ тисячоліття до н.е. і виявлені на р. Бужок біля с.Котюржинці. Поселення трипільської культури були зафіксовані біля сіл Западинці, Мала Клітна, Пашутинці, Вереміївка. Історичні землі Красилівщини входили до складу Київської Русі, після того як їх підкорив Київський князь Володимир Святославович на початку 80-х років Х століття. На той час наші землі населяли волиняни і можливо бужани. У другій половині ХІІ ст. частина сучасного нашого району входила до Болохівського князівства, а інші землі залишались під владою київського князя .

 

            В кінці ХІІ століття Красилівщина ввійшла до володінь Галицько-Волинського князівства. Після його розпаду, в 40-х роках ХІV століття Красилівщину захопило Велике князівство Литовське, в складі якого вона перебувала до 1569 року. За козацької доби в 1648-1649 роках землі Красилівщини входили до Остропільського козацького полку. Після укладення Люблінської унії наші землі перейшли під владу Польського королівства (в складі Волинського воєводства), де перебувала до 1793 року.

 

 

         З 1793 року по 1917 рік наша „мала батьківщина” перебувала в складі Російської імперії. З початку вона входила до складу Ізяславського намісництва (1793-1795), потім була в складі Старокостянтинівського повіту Подільської губернії (1795-1796), і до 1917 року входила до Заславського повіту Волинської губернії. Історія Красилівського району в сучасній його адміністративній території бере свій початок від 7 березня 1923 року постановою ВУЦВК на території ліквідованих на ту дату Красилівської, Кузьминської та Чернелівської волостей було утворено Красилівський район, який увійшов до Шепетівської округи.

 

         З 3 лютого 1931 року до 26 лютого 1935 року територія району входила до складу Антонінського району. 
Вдруге як окремий Красилівський район був зареєстрований з 26 лютого 1935 року.
        У 1959 році до складу Красилівського району ввійшло 14 поселень ліквідованого Базалійського району, а в 1963 році Красилівський район розширив свою територію майже у 3 рази за рахунок населених пунктів розформованих Антонінського, Ружичанського, Чорноострівського районів та Лезніво Хмельницької міської ради. 
Остаточно сформувалась територія сучасного району в ході адміністративно-територіальної реформи у 1965 році. До його складу входить 1 місто, 1 селище міського типу, 93 сільських населених пункти.
          Втрати, яких зазнав район у період 1941-1945 років, були значними. Відновлення довоєнного рівня відбулось лише на початку 60-х років. Істотним поштовхом для розвитку економіки та соціальної сфери району стало прокладання через його територію першої нитки газопроводу Дашава-Київ. 
         Післявоєнні роки відзначаються подальшим розвитком усіх галузей промисловості. Поступово розширюється мережа шкіл, медичних закладів, клубів, бібліотек. Відновлюються зруйновані, будуються нові будівлі.
         У 1957 році ремонтні майстерні в м. Красилові перетворюються в ремонтно-механічний, а наступного року – у машинобудівний завод. Стрімкий розвиток економіки району розпочався у 1963 році. Якщо на початку 50-х років валовий збір зернових культур становив 8-12 ц/га, то в 1964 році – 18,5 ц/га. 

 

      В 70-х роках ХХ століття наростив потужність Красилівський машинобудівний завод, на базі якого працюють сьогодні 9 підприємств, стабільно діяли Антонінський цукрокомбінат, Красилівський цукровий завод.
       У 1970 році видав свою першу продукцію Красилівський агрегатний завод. З’явились будівельні організації – ПМК-36 та СБМУ-2. Далеко за межами області знають про продукцію ДП ПАТ «Оболонь»«Красилівське», яке було засноване у липні 1994 року.
      
        У 2007 році розпочало роботу ТОВ «Вікс-Фільтрон» та ПМП ТМ «Мамин хліб». У травні 2010 року розпочало діяльність СТ «Домашній хліб», яке вже завоювало прихильність споживачів.
        В районі функціонують 460 торговельних заклади, з них два супермаркети, більше 15 аптечних пунктів. Надають послуги населенню 17 перукаень та салони-краси, 6 приватних перевізників здійснюють транспортні пасажирські перевезення.

 

        На базі колишніх сільськогосподарських підприємств створюються і працюють фермерські господарства з вдосконаленою матеріально-технічною базою, новими формами господарювання.   

 

Загальні відомості

        Красилівський район розташований в центральній частині Хмельницької області, в 36 кілометрах на північний захід від обласного центру. Загальна площа району 1,2 тис. кв. км. З містом Хмельницьким Красилівський район сполучений автомобільним шосе республіканського значення та залізницею Південно-Західної залізниці. В структурі земельного фонду району сільгоспугіддя займають 96,9 тис. га - 82,1% всіх земель.

 

 Географічні дані

         Площа району становить 1181,22 кв.км , що становить 5,7 відсотка території області . Красилівський район розташований в центральній частині області. Від обласного центру місто Красилів знаходиться на відстані 36 км автошляхом і 41 км залізницею.По території району протікає понад 250 річок і струмків. Найбільші ріки – Случ (довжина в межах району - 38 км), Ікопоть, Понора. Район має 113 ставків, загальна площа поверхні яких становить 2982 га. Клімат помірно-континентальний. Середньорічні температури: літня – плюс 18,4 градусів, зимова – мінус 5,5 градуса. Максимальна літня температура – плюс 36-38 градусів, зимова - мінус 31-35 градусів. Кількість опадів – 570 мм (середньорічна). Ґрунти переважають сірі опідзолені лісостепові та чорноземи. Вони займають 40297 га орних земель. Сам район розміщений в першій агрокліматичній зоні. Район межує з Ізяславським, Старокостянтинівським, Хмельницьким, Теофіпольським і Волочиським районами.

 

 

  

 

 

Природні ресурси (корисні копалини)

             Надра Красилівщини містять торф, вапняки, глина, пісок. Торф поширений в долинах річок Ікопоть, Понори, Случі та Бужка. Найбільші торфовиська знаходяться в басейнах Понори (біля с. Кульчини) та Ікопоті (с.Малі Пузирки). На даний час торф у промислових масштабах не добувають, в незначній кількості його як паливо використовує населення північної частини району. Вздовж річки Случ, на північний захід від Красилова, біля Волиці-1 та Кузьмина (на схід від села) залягають поклади черепашкових вапняків сарматського ярусу невеликої потужності. Але практично ці кар’єри на даний час не використовуються. Глина поширена майже по всьому району. На цій сировині ще донедавна працювали цегельні заводи с.Заслучне, с.Чепелівка с. Волиця-1, смт.Антоніни. В даний час виробництво цегли в районі значно скоротилося. Пісок також поширений в багатьох місцях району, проте високоякісного будівельного піску на Красилівщині немає, його завозять з інших місцевостей. Є в районі деякі запаси інших корисних копалин, але з різних причин вони не розробляються.

 

 

  

 

 


Чисельність населення району станом на 01.01.2015 року  52,8 тис. осіб, з них:
 
3,4  тис. осіб віком від 18 до 35 років;      
18,4 тис. пенсіонерів.
Природний приріст (скорочення) населення складає – 319 осіб.

ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ:

Статус безробітних мають – 1118 осіб. 
У 2015 році:
221 особа пройшла професійне навчання;
1475 осіб працевлаштовано, з них безробітних – 1229 осіб.
 

 

Кількість рад: 38: районна – 37  деп.; міська – 26 деп., селищна – 16 деп.; в сільських – 430  деп.

 

 Адміністративно-територіальний устрій

 

Місто районного значення – 1
Селище міського типу – 1
Сільські населені пункти – 93
Національний склад : українці, росіяни, поляки, білоруси, євреї.

 

  

 

 


 


 


   
   
   
   
   
   
   

 

 
На території району функціонує 17 промислових підприємств. Найбільші: ДП «Красилівський агрегатний завод», ТзОВ «Атонмаш», ТОВ «Вікс-Фільтрон», ДП ПАТ «Оболонь» «Красилівське»
 
 
Всього торговельних установ з них: 460, з них 413 магазинів, 47 - підприємства ресторанного господарства, 2 ринки.
 
Кількість зареєстрованих малих підприємств _ 249, кількість зареєстрованих підприємців (фізичних осіб).   2351
 
 
Лікувально-профілактичні заклади: 1  центральна районна лікарня, 1  районний Центр первинної медико-санітарної допомоги 
 
Освітянські заклади: 1 професійний ліцей, 1 Антонінська допоміжна школа-інтернат, 1 гімназія,  48 ЗОШ        ЗОШ І-ІІІ ст. – 27,  ЗОШ І-ІІ ст. – 18,  ЗОШ І ст. – 3,   ДНЗ – 45, 4 дитячі позашкільні установи (2 БТДЮ, 2 ДЮСШ)
 
Діють на території району 67 клубних заклади, 48 бібліотек.
 
2 музичні школи: Красилівська і Антонінська
 

 Красилівська районна рада
Хмельницької області

© Усі права на матеріали, розміщені на цьому
сайті,належать Красилівській районній раді.

Приймальня голови:

0 (3855) 4-22-72
4-20-05
Поштова адреса:

31000, Україна,
м. Красилів,
пл. Незалежності, 2
Електронна адреса:

Сайт: www.krasylivrada.km.ua
Email: krasylivrada@i.ua
Розробка сайту:

Мапа сайту  |  Електронна приймальня  |  Стрічка новин